اتفاقات خوبـی برای پـر رنگ تـر کردن حضـور زنان در ساختـار سیـاسی در راه است

گفتـــگــویی خواندنی روزنامه ارمغان بندر بـــا خـــانـــم عـــزت کمــال زاده فــرمـــاندار قشـــم ؛

اتفاقات خوبـی برای پـر رنگ تـر کردن حضـور زنان در ساختـار سیـاسی در راه است

فرمانداری یکی از ارگان های دولتی پر مشغله و سخت است خصوصا که مربوط به جزیره ای با موقعیت استراتژیک باشد و یک منطقه آزاد هم در آن جزیره باشد که فضای کار را پر از دوگانگی کند.شاید برای خیلی ها این سوال پیش بیاید که یک زن چگونه این حوزه را مدیریت می کند؟! عزت کمال زاده فرماندار قشم چهارمین زن مشغول به کار در سمت فرمانداری در دولت یازدهم است .اصالتا اهل هرمزگان بوده ولی متولد خوزستان است وبه طور خلاصه خود را جنوبی معرفی می کند.کمال زاده همسر شهید و دارای یک فرزند است.رسیدن به جایگاه فعلی خود را مدیون اعتماد مسئولین استان و سپس ایمان و توانمندی خود می داند.گفتگو با کمال زاده در محیطی دوستانه در دفتر فرمانداری قشم صورت گرفت که تداعی گر مهمان نوازی و خون گرمی اصیل جنوبی ها بود.در این مصاحبه کمی به مسایل شخصی وکمی هم به مسایل کاری وارد شدیم همچنین به نقطه نظرات و فعالیت های وی در حوزه زنان پرداخته شد. گفتنی است این مصاحبه یکبار در همین نشریه ویژه قشم منتشر شده است که با تغییراتی جزیی و به درخواست مخاطبین استانی باز نشر داده شده است .

 

ابتدا از دوران جنگ و شهید شدن همسرتان کمی برایمان بگویید.
در آن دوران من دانشجو بودم و تازه ازدواج کرده بودیم .همسرم مسئول تدارکات ورساندن مهمات به جبهه و رزمندگان بودند.در آخرین سفری که به سمت اندیمشک برای رساندن مهمات داشتند دیگر خبری از ایشان نشد و سال ها ما را در انتظار گذاشتند.خوب خیلی سخت بود ،همه جا را دنبالشان گشتیم ولی اثری نبود.فرزندم که به دنیا آمد تا ۴ سال برایش شناسنامه نگرفتم به امید این که به همراه پدرش این کار را انجام دهم.من اسم علی را دوست داشتم ولی همسرم از آنجا که اهل مطالعه بود، به شخصیت مختار خیلی علاقمند بود و همیشه به من می گفت که دوست دارم اگر پسردار شدم نامش را مختار بگذارم ومن هم به احترام این عقیده همسرم، پسرم را مختار صدا می کردم.به خاطر جنگ مجبور شدیم به همراه خانواده همسرم از شهری که در آن زندگی می کردیم به شهر دیگری نقل مکان کنیم .آوارگی دوران جنگ، به همراه داشتن یک کودک ،نگرانی و نداشتن اطلاع دقیقی از وضعیت همسرم خیلی مضطربم کرده بود.صحنه هایی که به خاطر می آورم خیلی وحشتناک است. هر صحنه ای از جبهه که از تلویزیون پخش می شد را بادقت دنبال می کردم که شاید خبری از همسرم باشد ، هر اسیری که آزاد می شد یا هر شهیدی که می آوردند من با عکس همسرم می رفتم و دنبالش می گشتم.خاطرات سختی است و به نظرم فقط کسی که در آن شرایط بوده می تواند درک کند که من چه احساسی داشتم . ولی به هر حال گذشت.
فرمودید به خاطرجنگ مجبور شدید از شهری که بودید به شهر دیگری نقل مکان کنید.آن زمان آیا به کاری هم مشغول بودید؟
به شهر شیراز و کازرون رفتیم .از آنجا که شدیدا علاقمند به کار و فعالیت بودم و دانشجو ،توانستم در یکی از مدارس به صورت حق التدریسی مشغول به کار شوم و اتفاقا در همان سال اول هم به عنوان معلم نمونه انتخاب شدم.سعی می کردم در تمام رشته های مورد نیاز مدرسه موثر باشم .حتی وقتی درس کمک های اولیه به من پیشنهاد شد سعی کردم با رفتن به درمانگاه ها آموزش عملی ببینم تا بتوانم با اطلاعات کامل آن را به بچه ها منتقل کنم.
با توجه به اینکه دانشجو بودید و مهاجرت کردید برای ادامه تحصیل چه کردید ؟
من در رشته علوم تربیتی در دانشگاه اهواز تحصیل می کردم که به خاطر جنگ تعطیل شد. بعد از بازگشایی دانشگاه، برایم نامه ای آمد مبنی بر دعوت به ادامه تحصیل . با وجود این که سخت بود ولی به خاطر علاقه ام به تحصیل تنها با فرزندم به اهواز رفتم ولی خانواده همسرم که همیشه در کنارم بودند ،برای فرزندم خیلی بی تابی می کردند، دوباره درس را رها کردم وپیش آنها برگشتم و تحصیلاتم را در مرکز آموزش دولتی ادامه دادم .
چه شد که به هرمزگان برگشتید ؟
بخاطر پسرم. او دیگر بزرگ شده بود ومن احساس کردم بهتراست  در کنار خانواده خود باشد. او جزو بچه های تیز هوش استان بود ومن تمام تلاشم را بکار بردم که در راستای اعتقادات پدرش بزرگ شود و آینده سازی نمونه برای کشور باشد .
 در هرمزگان به چه کاری مشغول شدید ؟
با توجه به سابقه ام درتدریس ، به آموزش و پرورش مراجعه کردم ولی پیشنهاد آنها رفتنم به بندر لنگه و یا رودان بود که در آن شرایط قبول نکردم.
 دراین دوران به ازدواج فکر نکردید ؟
اصلا! فکرش را هم نمی کردم .همسرم مفقود الاثر بود و من همچنان امیدوار به بازگشت ایشان بودم و یاد گرفته بودم که به تنهایی زندگی ام را به نحوی مطلوب اداره کنم.
 دنبال کار دیگری نبودید ؟
به استانداری درخواست کار دادم .چون در آن زمان سطح تحصیلات پایین بود فوری قبول کردند ومن در استانداری مشغول به کار شدم واین آغاز ورودم به این حوزه بود .
فکر می کنید چه چیزی باعث شد تا در کارهایتان موفق باشید وبه تنهایی زندگی را مدیریت کنید؟
ایمان قوی به خداوند وهمراهی او ، اعتقاد به راهی که همسرم طی کرد و همکاری وتشویق خانواده ام به من نیرو می داد وتمام تلاش خود را براین گذاشته بودم که روی پای خودم باشم البته این روحیه سخت کوشی را مدیون ورزش  هم می دانم. قبلا در رشته ژیمناستیک فعال بودم و در مسابقات قهرمانی کشورهم شرکت داشتم. در هنگام تمرین وقتی شکست می خوردم وناراحت می شدم همیشه مربی می گفت : اشکالی ندارد بلند شو ودوباره تلاش کن وسعی کن محکم باشی .این تقویت روحیه و پیروی از آن باعث شد از خطر کردن وشکست نترسم وتا می توانم تلاش کنم، به همین علت است که شخصا علاقمند به فعالیت دختران و بانوان در زمینه ورزش هستم نه به عنوان یک بحث تفریحی بلکه به عنوان سازندگی در وجود یک زن . در زمینه ورزشی برای فرزندانمان به عنوان آینده سازان کشور باید برنامه ریزی کنیم و جدیت به خرج دهیم واز تاثیر ورزش بر روحیه آنها خصوصا بانوان نباید غافل بود .
 چه اتفاقی افتاد که در پست های کلیدی جای گرفتید ؟
معتقدم اراده و توانایی افراد و موقعیت های پیش آمده موجب رشد می شود. یک مدیر ، علاقمند است که کارش را به افراد کارآمد واگذار کند ومن واقعا تلاش می کردم که در کارم به بهترین شکل عمل کنم .آقای حبیبی اولین کسی بود که اعتماد کرد وبا دیدن تلاش فراوان من در حوزه های اجتماعی به عنوان مسئول دفتر طرح و برنامه فرمانداری بندرعباس لطف کرد و من را پیشنهاد داد.در زمانی که آقای معین استاندار بود به همراه آقای اکرمی معاون فعلی سیاسی ، امنیتی استانداری هرمزگان، که در آنزمان سمت فرماندار قشم را داشتند تصمیم گرفتند که من را به عنوان بخشدار معرفی کنند . به پاس اعتماد و شجاعتی که در آن زمان برای معرفی من به خرج دادند تمام سعی ام را کردم تا مسئولیتم را به گونه ای شایسته انجام دهم .بعداز آن در وزارت کشور ، مسئول انتصاب مسئولین سیاسی فرمانداران و بخشداران و همچنین در کمسیون کارگری شورای امنیت بودم . در دولت تدبیر و امید آقای جادری استاندارمحترم هرمزگان تمایل داشتند که خانم ها هم در سرنوشت سیاسی کشور مشارکت داشته باشند و از آنجا که من هم در وزارت کشور سابقه و تجربه فعالیت های سیاسی داشتم پیشنهاد سمت فرمانداری قشم را به من دادند که پذیرفتم و الان هم در خدمت مردم عزیز قشم هستم .
 با توجه به اینکه در دوره های مختلف این سمت در اختیار آقایان بود ، همکاری که می خواستید را تا کنون با شما داشته اند ؟
 بله خدا را شکر تاکنون همکاری در همه زمینه ها بسیار بسیار عالی است . البته باید بگویم آقایانی هم بودند که در ابتدای حضورم مدیریت یک زن را به سختی می پذیرفتند این افراد در حال حاضر جزو بهترین نیروهای شهرستان و بازوهای اصلی کار اداره امور این شهرستان بزرگ هستند و من واقعا از آنها سپاسگزارم .
 شما در ابتدای کار به مدت ۷ ماه معاون نداشتید ، علت این امر را توضیح می دهید ؟
برای سمت معاونی چند فاکتور را در نظر داشتم .یکی اینکه دلسوزی لازم را برای این جزیره داشته باشد ، دومین فاکتور تعهد وتوان کاری بود خصوصا در جایی مانند قشم که وسعت کار بسیار زیاد ومتفاوت با شهرهای دیگر است .
این جزیره  به همراه جزایر اطراف حدود یکهزار و ۶۰۰ کیلومتر وسعت دارد که ۳۰۰ کیلومتر آن را با منطقه آزاد شریک هستیم. به تعبیر من سازمان منطقه آزاد یک نعمت و فرصت برای این شهرستان است . می خواستم معاونم کسی باشد که این مسئله را بخوبی درک کند . آیتم های انتخابی زیاد بودند ولی یا کلیه شرایط لازم را نداشتند ویا کسی که مورد تایید من بود ، شرایط حضور در قشم را نداشت. شخص مورد نظر لازم  بود که هم بومی باشد وهم کارمند رسمی وهم فاکتورهای مورد نظر را داشته باشد، همه اینها باعث شد کار انتخاب معاون طول بکشد. این تاخیر فشار کاری را برای  من هم زیاد کرد و باعث شد برای برنامه هایی که در نظر داشتم، مانند سفر به روستاها وآشنایی حضوری با ساکنان جزایر اطراف قشم و لمس نزدیک مشکلات و مسایل آنها ،وقت کافی نداشته باشم که خوشبختانه با تایید گزینه نهایی این بار از دوش من برداشته شد.
 در حوزه کاری خودتان به عنوان یک زن تمایل دارید که همکارانتان را از بین خانم ها انتخاب کنید ؟
الزاماً خیر . این دقیقا ایرادی است که بسیاری خانم ها در مورد آقایان وارد می دانند که خانم ها را در محیط کاری نادیده می گیرند و ترجیح می دهند که همکاران مرد داشته باشند . برای من واقعا اینگونه نیست . توانمندی وقابلیت های فردی و تخصص در زمینه کاری در درجه اول اهمیت است واین وظیفه ماست که به افراد توانمند چه زن و چه مرد کمک کنیم تا جایگاه واقعی خود را پیدا کنند .هر چند در حال حاضر خانم های کاردان و توانمندی هستند که با فرمانداری همکاری می کنند و جزو بهترین کارشناسان ماهستند .
 با توجه به اینکه شما چهارمین فرماندار زن انتخابی در دولت یازدهم هستید رویکرد این دولت را به زنان ، در امور سیاسی چگونه می بینید ؟
واضح است که اتفاقات خوبی برای پر رنگ تر کردن حضور زنان در ساختار سیاسی در راه است. خانم ها همیشه توانمند و با قابلیت بوده اند ، در مقاطع علمی بالا ، در زمینه پزشکی ، آموزش و پرورش ولی شاید این تصور که یک خانم بتواند در سمت های سیاسی و پست های دولتی موفق عمل کند ، در حال حاضر عملی تر شده است . زمانی که من سمت بخشداری قشم را هم بر عهده داشتم ، این فرصت وجود داشت . در آن زمان فرماندار شمیرانات خانم بود ولی بعد این دیدگاه تغییر کرد وحضور خانم ها کمرنگ تر شد ولی خوشبختانه در حال حاضر شاهد پیشرفت دراین زمینه هسیتم . شاید خانم ها همیشه به این فکر می کنند که ، برای مردها فرصت بوده که به جبهه بروند و در راه خدا جهاد کنند و ما بدلیل جنسیتمان از این فرصت برای خدمت محروم بوده ایم . ما که ادعا می کنیم مسلمانیم باید در هر جایگاهی که هستیم به جامعه خدمت کنیم و در راه از بین بردن مشکلات و فقر و ناکامی های دیگران تلاش کنیم، این هم راه خداست . و حالا که به خانم ها فرصت بیشتری داده شده باید تمام تلاش خود را به کار ببرند تا جامعه را به یک سطح مطلوب برسانند و حق خود را ادا کنند .
  برای اشتغال زایی زنان در سطح جزیره چه برنامه هایی دارید ؟
مسئله اشتغال زایی برای همه، نه تنها فقط بانوان عزیز ، همیشه یکی از دغدغه های من بوده است . قبل از آمدنم به قشم اولین برنامه ای که داشتم، دیدار و مشاوره با جوانان جزیره و گرفتن ایده و صحبت درمورد انتظارات آنها از یک فرماندار برای حل مشکلات اشتغال زایی و جوانان بود.با توجه به وجود دانشگاه های  متعدد در سطح جزیره وموقعیت تحصیلی خوب ، ظرفیت قشم بعنوان یک منطقه آزاد ، با توجه به موقعیت جغرافیایی وهمجواری که با کشورهای حوزه خلیج فارس دارد ، همه اینها با هم موقعیت های کاری خوبی را می تواند رقم بزند . این منطقه حتی قبل از اینکه منطقه آزاد اعلام شود وامکانات کنونی را داشته باشد، در ایام قدیم مردم را از شهرهای دیگر به خود جذب می کرد زیرا فرصت کاری در زمینه های مختلف را داشت . حالا که امکانات بیشتر شده  و افراد تحصیل کرده و کارآمدی در جزیره داریم باید فرصت های بیشتری برای اشتغال ایجاد شود . البته این تنها دست فرمانداری نیست اینجا سازمان منطقه آزاد هم هست که باید در این زمینه کمک کند. فرمانداری هم به موازات برنامه های سازمان منطقه آزاد قشم ان شاء الله برنامه هایی دارد .ما یک مشاور جوان داریم که از اساتیددانشگاه هستند  و با همکاری جوانان جزیره برنامه های پیشنهادی خوبی دارند .در همین راستا با بانک ها در زمینه دادن تسهیلات به جوانان صحبت هایی شده قرار شده که گروههای مختلف در قالب شرکت ها و تشکل ها تشکیل شوند و در راستای انجام اهدافشان حمایت شوند .
برای اشتغال زایی و پر کردن اوقات فراغت زنان در روستا چه برنامه هایی دارید ؟
این وظیفه ماست که امکانات ویژه ای فراهم کنیم برای خانم هایی که در روستا بسر می برند ، با توجه به اینکه سطح تحصیلات هم بالا رفته در بحث اشتغال زایی در حوزه روستا هم اتفاقات خوبی افتاده . ما در حال حاضر در یکی از دور ترین روستاهای قشم دهیار خانم داریم . این خیلی عالی است. با بانکها هم رایزنی هایی شده تا برای زنان روستایی متقاضی که طرح های مناسبی برای اشتغال ارائه دهند ، تسهیلات فراهم نمایند.
 برای احداث سایت های تفریحی اختصاصی برای بانوان مانند پلاژ یا باغ بانوان طرحی خاصی در برنامه هایتان وجود دارد ؟
این از ابتدایی ترین مسایلی بود که سعی شد روی آن کار انجام شود و برنامه ریزی گردد . مدیر عامل قبلی سازمان هم دراین زمینه بسیار علاقمندی نشان دادند و بابت اختصاص یک مکان تفریحی برای بانوان همفکری زیادی داشتند. جزیره قشم برای احداث چنین جاذبه ای هم موقعیت جغرافیایی وهم وضعیت توریستی خوبی دارد . ما از سرمایه گذاران دراین زمینه دعوت به همکاری می کنیم ومورد استقبال وحمایت خواهند بود البته با توجه به اینکه حریم ساحل باید محفوظ بماند .
 در زمینه پیشرفت و بها دادن به صنایع دستی بومی در جزیره چه اقداماتی صورت گرفته است ؟
با مشاور امور بانوان صحبت هایی شده که قرار است روی این موضوع و همچنین احداث یک بازارچه اختصاصی برای فروش صنایع دستی کار شود . هم بحث سرمایه گذاری و هم بحث ایجاد مراکز فروش مد نظر ماست چند مکان هم پیشنهاد شده که در صورت همکاری سازمان منطقه آزاد  اجرایی خواهد شد . صنایع دستی بومی یکی از افتخارات و ارزش های این جزیره است . ما حتی از صنایع دستی به عنوان هدیه برای سفیران کشورهای دیگر که به اینجا می آیند استفاده کردیم که بسیار مقبول ومورد پسندشان بود . با ایجاد تنوع وتوسعه در این بخش ، انشاالله در سال جدید حتما  عملی می شود.
یکی از مشکلات عمده که در قشم دیده می شود وبسیاری از شهروندان و به خصوص گردشگران را متوجه خود کرده مسئله کثرت متکدیان در سطح شهر است ومتاسفانه اکثر آنها هم خانم هستند برای این مشکل راه حلی دارید ؟
البته واقعا در شان این جزیره نیست که چنین اتفاقاتی را شاهد باشد . قبل از ایام نوروز ستادی تشکیل شد برای جمع آوری این افراد ولی متاسفانه به علت شلوغی ،کار به سختی پیش رفت ولی این ستاد همچنان برقرار است و با جدیت بیشتری مشغول به کار هستند. این را باید تاکید کنم که هیچ کدام از این افراد اهل قشم نیستند ومهاجرند ، خیلی عادی وارد جزیره می شوند و به صورت گروهی سازماندهی می گردند . خوشبختانه با فعالیت ستاد ، تعداد آنها بسیار کمتر شده و امیدواریم به زودی دیگر شاهد این معضل در سطح جزیره نباشیم .
 در شهرستان قشم شیعه و سنی در کنار هم زندگی می کنند ، ارتباط شما با مردم با توجه به تفاوتهای مذهبی به چه صورت است ؟
در شهرستانی که تقریبا ۵۰درصد شیعه و ۵۰درصد سنی دارد قطعا باید ارتباطات خوب باشد که شهری به این آرامی و با این تعامل بالا داریم . من مشاوری دارم که اهل سنت است و یکی از پرکارترین افراد اداره بوده و بسیار عالی کار می کند، بخشدار مرکزی ما اهل سنت است و یکی از بهترین نیروهای فرمانداری محسوب می شود که بسیار دلسوزانه به افراد جزیره خدمت می کند . همچنین کلیه همکاران ما و معاونین بنده که شیعه هستند کلیه خدمات  را به یک اندازه به اهالی جزایر چه شیعه و چه سنی ارائه می نمایند.هیچ تفکیک و تفاوتی  نمی توان قائل شد. شاید از بیرون این تعامل عجیب به نظر برسد ولی ما اصلا حسش نمی کنیم. در اصل و اصول هیچ اختلافی وجود ندارد ، اگر دیگران اختلاف ایجاد نکنند. حتی ازدواج های شیعه با سنی داریم که فرزندان آنها در انتخاب مذهب آزاد هستند باید بگویم که خیلی از حامی های من اهل سنت هستند و با قدردانی و استقبالشان ، من را برای تلاش های بیشتر و برداشتن قدم های بلند تر در راه بهبود اوضاع تشویق می کنند . جالب است بگویم که در روز زن از دکتر کرمانی که مشاور آیت الله اراکی هستند و در انجمن تقریب مذاهب که یک انجمن جهانی است فعالیت دارند ، دعوت شد به قشم. ایشان بسیار مطلع وآگاه هستند ودر کشورهای مختلف تحصیل و تدریس کرده اند و به عنوان یک مسئول سیاسی کشور فعال بوده اند . دکتر کرمانی واقعا از شرایط حاکم بر قشم خوشحال و متعجب بود و اظهار داشت که چه شرایط تعاملی سطح بالا وعالی بین شیعه و سنی در جزیره قشم وجود دارد و این تعامل زیبا و مثال زدنی است . جواب به این سوال واقعا برای من هیجان انگیز است .علمای شیعه ما، امام جمعه محترم ، حاج آقای جوکار تاکیداتی دارد مبنی بر اینکه تعاملات شیعه و سنی باید بیشتر باشد . هر دو گروه مردمی و هر دو گروه با رهبران مذهبی که هدایت می کنند و تعلیم و توسعه این تعامل ها را بر عهده دارند تمام استان ها و شهرهای دیگر که شیعه  و سنی دارند  واقعا باید علمای مذهبی اینجا را الگو قرار دهند و به این شکل رفتار کنند .
آرامش حاکم بر جزیره قشم با تمام فراز و نشیبها می توان گفت مطلوب است این مسئله را چگونه می بینید؟
 اینها همه مدیون همدلی و وحدت عمل بین مسئولین و نیروهای امنیتی ماست . فرماندهان نیروهای نظامی و انتظامی که اینجا هستند شبانه روز کار می کنند و بسیار زیبا وکارآمد باهم متحد هستند . به عنوان مثال آتش سوزی که در درگهان پیش آمد، از نظر وظیفه بر عهده نیروی انتظامی بود که وارد عمل بشود ولی دریابانی هم اعلام آمادگی کرد ، همچنین سپاه اعلام کرد که نیروهایش را تحت نظارت نیروی انتظامی برای کمک اعزام می کند. برای تامین امنیت در مراسم و جشن ها که بر عهده نیروی انتظامی است حتی نیروهای نظامی که نیروی دریایی سپاه هستند ، اعلام آمادگی وهمکاری می کنند و با هم در تامین امنیت جزیره ، تعامل و همکاری مثال زدنی دارند و این مایه افتخار ماست.
 به عنوان یک زن در یک جایگاه سطح بالای اجتماعی چه پیشنهادی برای خانم ها در رسیدن به اهدافشان دارید ؟
در وهله اول دست خود خانم هاست که توانایی های خودشان را نشان دهند شاید برای یک زن خیلی سخت تر از یک مرد با جایگاه برابر باشد که بتواند کشف و استعدادیابی شود. یک زن باید چندین برابر توانش فعالیت کند تا به اندازه یک مرد در یک جایگاه عادی ، دیده شود برای زنان متاسفانه موقعیت ها و جایگاه های مناسب برای رشد کم است .نکته دیگر ایجاد و فراهم کردن بستر و فضای مناسب است. وظیفه همه مسئولین برای رعایت عدالت و حقوق قانونی ، این است که قابلیت ها را در نظر بگیرند. البته بحث توانمندی شامل مرد و زن باهم است اگر یک جوان در مقایسه با یک کارمند مسن دارای سابقه ، کار را بهتر انجام می دهد ، باید به کار گرفته شود و فضا برای پیشرفت و بروز این توانایی مهیا گردد. این بر عهده همه مسئولین است که محیط را فراهم کنند تا استفاده از قابلیت افراد منصفانه صورت گیرد .
با اجازه شما از بحث های رسمی کمی دور می شویم ومی خواهم پرسش های خودمانی تری مطرح کنم. برای بیشتر خانم ها خرید کردن جذابیت خاصی دارد. با توجه به کار پر مشغله وموقعیتی که دارید ، چگونه به بازار می روید وخرید می کنید؟
من اصلا به بازار نمی روم. در واقع هیچ وقتی برای این کار ندارم معمولا اگر چیزی نیاز داشته باشم به اطرافیان سفارش می دهم تا برایم تهیه کنند . بخاطر اینکه وقتم به شدت پر است . اصلا وقتی برای فکر کردن به خرید و لذت بردن از آن را ندارم . به حدی کارم فشرده است که اگر یک ساعت خالی پیدا کنم ، تمایل دارم چشم هایم را ببندم و بخوابم حتی برای خواب هم وقت کافی ندارم .
آشپزی چطور ؟ اصلا درخانه غذا می پزید؟
قبل از اینکه وارد کاری با این حجم بالا شوم ، آشپزی می کردم و می شود گفت که دست پخت خوبی هم دارم هنوز خیلی از افراد فامیل می گویند که دلشان می خواهد دوباره طعم غذاهای مرا  بچشند . در حال حاضر اصلا وقت ندارم اگر هم بخواهم وقتم را در آشپزخانه بگذرانم ، فکر می کنم دارم گناه می کنم  و از این فرصت می توانم برای هماهنگی کارهای عقب افتاده و یا تلفن های ضروری مربوط به کارم استفاده کنم . توی آشپزخانه تنها کاری که انجام می دهم خوردن یک لیوان آب است .
پس از غذای بیرون استفاده می کنید ؟
نه، اصلا غذای بیرون را استفاده نمی کنم فامیل ها زحمت می کشند و برایم غذا می پزند واقعا به من لطف دارند.
چند ساعت در روز مشغول کار هستید ؟
۲۵ ساعت !!!(با لبخند)
برای مطالعه هم وقت می گذارید ؟
مطالعه آزاد ندارم بخاطر همان کمبود وقت . ولی مطالعه تخصصی و راجع به موضوعات خاص دارم. در رابطه با جلسه هایم ، حتما مطالعه می کنم . ناآگاهانه صحبت کردن از نقاط ضعف یک مدیر است . باید با اطلاع واشراف کامل به موضوع در جلسه حاضر شد .
خیلی وقتتان را گرفتم ، با وجود این که هنوز سوالات زیادی دارم. ممنون از این که با وجود مشغله زیاد برای ما و مخاطبان عزیز وقت گذاشتید .
من هم از شما سپاسگزارم . موفق باشید .
گفتگو : معصومه مشار / ارمغان بندر

 

درباره‌ی admin

همچنین ببینید

طرح های هادی، واگذاری زمین و اعطای تسهیلات روستایی موضوع گفت و گو فرماندار قشم و مدیر کل بنیاد مسکن هرمزگان

فرماندار شهرستان قشم با ذکر این مطلب که یکصد واحد مسکن محرومین در یکسال گذشته …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.