افتتاح پروژه های تجهیز و توسعه بندرهای قشم

پروژه های توسعه و تجهیز بندرهای قشم شامل پایانه مسافری اسکله کندآلو، سامانه الکترونیکی بندر طبل، افزایش ورودی های هوشمند خودرویی بندر پل، افتتاح فاز دوم سایت کانتینری گمرک منطقه آزاد و ۲ ترمینال کانتینری منطقه آزاد در بندر شهید رجایی طی آیینی با حضور مسوولان افتتاح شد.

 

پایانه مسافری ۲۵۴ مترمربعی اسکله کندآلو با اعتبار ۲ میلیارد و ۵۰۰ میلیون ریال جهت تسهیل ارایه خدمات به گردشگران دریایی جزیره با حضور علیرضا نصری فرماندار، حمیدرضا مومنی مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم و سایر مسوولان شهرستان به بهره برداری رسید.
راه اندازی این پروژه برای ۲۹۰ تن اشتغال مستقیم و برای ۹۰۰ تن اشتغال غیر مستقیم ایجاد می کند و حدود ۱۰ هزار گردشگر در روز می توانند با استفاده از ۲۹۰ فروند قایق در کمترین زمان ممکن سفر دریایی به جزیره هنگام داشته و از جاذبه های این جزیره همچون دلفین ها، صنایع دستی و خوراک دریایی استفاده کنند.
همزمان با افتتاح این پروژه اعضای باشگاه جستجو و نجارت دریایی قشم که زیر نظر اداره بنادر و دریانوردی کشور فعالیت می کنند با ۱۵۰ فروند قایق، نمایش زیبایی از رژه دریایی را در آب های نلیگون خلیج همیشه فارس از سواحل شیب دراز تا اسکله کندآلو و جزیره هنگام به نمایش گذاشتند.

**پروژه تجهیز بندر گردشگری طبل به سامانه الکترونیکی به ارزش ۵۰۰ میلیون ریال در بخش سخت افزاری و نرم افزاری که توسط اتحادیه گردشگری دریایی قشم و اداره بنادر و کشتیرانی تامین اعتبار شده نیز طی آیینی از سوی مسوولان دولت تدبیر و امید در این شهرستان افتتاح شد.
این سامانه با هدف ارایه خدمات الکترونیکی به مسافران راه اندازی شده است؛ در فاز نخست صدور بلیط الکترونیکی به صورت حضوری انجام می شود و در فاز دوم گردشگران می توانند بلیط سفرهای دریایی در جنگل های حرا را به صورت اینترنتی تهیه کنند.
بندر طبل در بخش غربی جزیره قشم یکی از مراکز تفریحات دریایی است که مسافران با حضور در این منطقه و با استفاده از قایق های گردشگری می توانند فرآیند زیبای ورود و خروج درختان دریایی حرا در دل آب های نیلگون خلیج فارس را در شرایط جزر و مد به تماشا بنشینند.

***راه اندازی پروژه پنج مسیر هوشمند ورودی خودرو از بندر پهل به بندر لافت در جزیره قشم با اعتبار سه میلیارد ریال با فناوری بومی استان هرمزگان، زمان ورود هر دستگاه خودرو از این مسیر گمرکی را به کمتر از هفت ثانیه کاهش داد.
سازمان منطقه آزاد قشم همچنین حدود سه میلیارد ریال دیگر برای جدول کاری بین گیت های گمرکی و محل دریافت عوارض، ایجاد فضای سبز در اسکله های لافت و پهل، اجرای آسفالت ورودی اسکله پهل و زیباسازی محیطی، جدا سازی مسیر تاکسی ها، ساخت پنج اتاق عوارضی در اسکله پهل و ۷۰۰ متر دیوار کشی در اسکله لافت هزینه کرد.

** ۲ ترمینال کانتینری در پسکرانه سازمان منطقه آزاد قشم واقع در بندر شهید رجایی بندرعباس در زمینی به مساحت ۹۰ هکتار با زیربنای هشت هکتار با سرمایه گذاری ۴۲۰ میلیارد ریالی بخش خصوصی (شرکت های مبشر نور دریا و مروارید پارس پایا) به بهره برداری رسید.
مدیر سامانه پسکرانه بندر شهید رجایی در آیین افتتاح این پروژه با اشاره به ایجاد اشتغال مستقیم برای ۱۵۰ تن گفت: سطح ترمینال کانتینرهای سازمان منطقه آزاد قشم در پسکرانه شهید رجایی بندرعباس با راه اندازی این ۲ ترمینال از ۶۲ هکتار به ۷۰ هکتار افزایش یافت و هم اکنون بیش از ۸۵ درصد فضای پسکرانه سازمان منطقه آزاد قشم برای عملیات کانتنری آماده شده است.
عبدالعلی پور اشرف افزود: با راه اندازی این ترمینال ها هیدرانت های آتش نشانی، کانال های دفع آب های سطحی، سیستم آتش نشانی، تاسیسات آب و برق، روشنایی و آسفالت توسط سرمایه گذاران ایجاد شده و بارگیری در این محوطه انجام شده و از این پس خدمات عملیات کانتینری (تخلیه و بارگیری کالا) با سرعت بیشتری انجام خواهد شد.
همزمان با افتتاح این پروژه عملیات اجرایی احداث یک ترمینال جدید کانتینری به مساحت چهار هکتار با اعتبار اولیه ۱۹۴ میلیارد ریال با زمینه ایجاد اشتغال برای ۵۰ تن توسط شرکت مبشر نور دریا با حضور حجت الاسلام سید مصطفی ذوالقدر نماینده مردم هرمزگان در مجلس شورای اسلامی و احمد رییسی معاون فنی و عمرانی سازمان منطقه آزاد قشم آغاز شد.

***فاز دوم سایت کانتینری گمرک منطقه آزاد قشم در زمینی به مساحت پنج هکتار به ارزش یک میلیارد ریال با مشارکت بخش خصوصی مورد بهره برداری قرار گرفت.
این پروژه با هدف استقرار کانتینرهای ۲۰ و ۴۰ فوت آماده سازی شد که با ساماندهی و سهولت نحوه ارزیابی کالاهای ورودی و خروجی در بندر بهمن قشم شرایط مناسبی برای استقرار کالای ترانزیتی و کانتینری فراهم خواهد کرد.
جزیره قشم با یک هزار و ۵۰۰ کیلومتر مربع وسعت در جنوب استان هرمزگان یکی از مقاصد مهم گردشگری و تجاری است و سالانه بیش از ۵ میلیون تن از طریق مسیر دریایی (اسکله شهید حقانی بندرعباس و شهید ذاکری قشم)، زمینی (اسکله پهل بندرعباس به اسکله لافت جزیره قشم) و فرودگاه بین المللی در آن تردد می کنند.

درباره‌ی admin

همچنین ببینید

طرح های هادی، واگذاری زمین و اعطای تسهیلات روستایی موضوع گفت و گو فرماندار قشم و مدیر کل بنیاد مسکن هرمزگان

فرماندار شهرستان قشم با ذکر این مطلب که یکصد واحد مسکن محرومین در یکسال گذشته …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.