برداشت اولین محصول از سامانه پرورش ماهی در قفس در جزیره قشم

قشم – ایرنا – اولین محصول از سامانه پرورش ماهی در قفس در جزیره قشم روز چهارشنبه طی مراسمی با حضور استاندار هرمزگان و دیگر مسئولان این استان برداشت شد.

به گزارش ایرنا، استاندار هرمزگان در حاشیه این مراسم گفت: زنجیره کامل تخم ریزی تا برداشت در حجم انبوه و خوراک آن در استان فراهم شد که نمونه آشکار استفاده از ظرفیت خلیج فارس است.
فریدون همتی افزود: با حمایت و توجه خاص به استعدادهای ویژه استان و در راستای ارتقاء بهره وری از دریا و افزایش اشتغال می توان آب دریا را در اختیار مردم و جوانان امروز قرار داد.
وی ادامه داد: یکی از رویکردهای استانداری تلاش درجهت توسعه صنعت آبزی پروری در قفس است که در این راستا باید دانش این فعالیت ترویج شود تا دراستان ظرفیت بالایی از تولید ماهی در قفس جهت مصرف و صادرات محقق شود.
نماینده مردم بندرعباس ، قشم ، حاجی آباد ، بندر خمیر و ابوموسی در مجلس شورای اسلامی نیز در این باره گفت: توسعه دریامحور در چارچوب سیاست های ابلاغ شده از سوی مقام معظم رهبری در حوزه اقتصاد مقاومتی مطرح است.
محمد آشوری افزود: همچنین در رویکرد برنامه ششم نیز بر اساس توامندی های درونی و مزیت های نسبی منطقه ای، اقدامات توسعه ای در حوزه های مختلف صورت می گیرد که ایجاد مدل منطقی برای تغییر وضعیت بخش صید و شیلات از جمله آن است
وی ادامه داد: با تلاش هایی که در بخش شیلات انجام شد و بر اساس مطالعات و اقدام های عملی صورت گرفته و با خط شکنی سپاه پاسداران امروز یک الگوی مناسب برای اشتغال در حوزه بهره برداری از دریا شکل گرفت.
آشوری تصریح کرد: می توان با تغییر شیوه های صیادی و با تکیه بر روش های نوین صید که یک نمونه آن پرورش ماهی در قفس است حرکت اساسی در جهت تولید و اشتغال در کشور گام برداشت.
وی افزود: سیاست های برنامه ششم نیز منطبق بر توسعه بخش آبزی پروری است و در این زمینه دولت نیز با ایجاد بستر مناسب زمینه تکامل چرخه تولید، توزیع و صادرات آبزی پروری را فراهم کند.
فرماندار قشم نیز به ایجاد ۲ شغل به ازاء هر قفس در این سامانه اشاره و اذعان کرد: در هر قفس ۶۰ هزار قطعه بچه ماهی ریخته و از هر کدام بین ۴۰ تا ۵۰ تن ماهی برداشت می شود.
علیرضا نصری با اشاره به اهمیت جایگزینی آبزی پروری به جای صید از دریا افزود: سه نوع ماهی هامور، صبیتی و شانک در این سامانه پرورش می یابد که ارزش صادراتی بالایی به خصوص در کشورهای حوزه خلیج فارس دارد.
وی ادامه داد: در راستای تحقق سیاست های اقتصاد مقاومتی برنامه پرورش ماهی در دریا و در قفس شکل گرفت که با تحقیقات مفصل و مشورت کارشناسان شیلات شهرستان قشم به عنوان یکی از ظرفیت های مناسب برای پرورش ماهی در قفس مناسب شناخته شد.
نصری تصریح کرد: با انجام اقدامات لازم امروز تمام مراحل ساخت قفس، تخم ریزی و تکثیر بچه ماهی، ماهیان مولد، پرورش در قفس و در نهایت برداشت ماهی توسط نیروهای بومی در جزیره قشم صورت می گیرد.
وی ادامه داد: این صنعت جدیدی است که در شهرستان شروع شد که رشد آن باعث حفظ ذخایر دریایی، اشتغال مولد و صادرات می شود.
شهرستان قشم شامل جزیره های قشم، هرمز، هنگام و لارک با حدود ۱۵۰ هزار نفر جمعیت در جنوب استان هرمزگان واقع است.

درباره‌ی farqeshm

همچنین ببینید

طرح های هادی، واگذاری زمین و اعطای تسهیلات روستایی موضوع گفت و گو فرماندار قشم و مدیر کل بنیاد مسکن هرمزگان

فرماندار شهرستان قشم با ذکر این مطلب که یکصد واحد مسکن محرومین در یکسال گذشته …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.