جلسه مدیریت بحران ردیابی و کنترل آفت خرما در فرمانداری قشم برگزار شد.

فرماندار قشم مطرح کرد:
مبارزه جدی با آفت سوسک سرخرطومی حنایی در قشم آغاز شد

فرماندار شهرستان قشم گفت: مبارزه جدی با آفت سوسک سرخرطومی حنایی در قشم آغاز شد
علیرضا نصری اظهارداشت: آفت سرخرطومی حنایی یکی از خطرناک ترین آفات خرما بوده که تا کنون در سیستان و بلوچستان و پارسیان استان هرمزگان با توجه به ورود پاجوش های آلوده به کشور مشاهده شده است.

نصری عنوان کرد: با اعلام سازمان جهاد کشاورزی استان و قشم مبنی بر ورود آفت سرخرطومی حنایی به شهرستان قشم که برای نخیلات خطرناک است بلافاصله مدیریت بحران بخش کشاورزی تشکیل شد.

فرماندار قشم اظهارداشت: این آفت خطر ناک سرخرطومی حنایی در محدوده نخیلات فضای سبز منطقه آزاد قشم مشاهده شده است که با تدبیری که این ستاد خواهد اندیشید بتوانیم مانع خسارات جبران ناپذیر این آفت شویم.

نصری اضافه کرد: با حضور مدیر جهاد کشاورزی قشم و کارشناسان این مدیریت از محل آلودگی بازدید انجام گرفته شد که پس از مشاهده آفت مذکور سریعا جلسه مدیریت بحران در خصوص ردیابی و کنترل این افت در محل فرمانداری برگزار شد.

فرماندار قشم عنوان کرد با توجه به اهمیت موضوع تعدادی از نخلکاران شهرستان و مسئولان فضای سبز مدیریت امور شهری و روستایی منطقه آزاد قشم در این ستاد حضور داشتند و در خصوص ردیابی این آفت خطرناک توسط مدیر جهاد کشاورزی قشم تشریح شد.

نصری گفت: از مدیر جهاد کشاورزی قشم خواسته شده که اکیپ ردیابی زنده یاب و تله گذاری های فرمونی در محدوده آلودگی انجام دهند و در صورت مشاهده آفت سم پاشی و محل مورد آلودگی معدوم شود.

نماینده سیاسی دولت در قشم اظهار داشت: ما باید شرایط استقرار پست قرنطینه نباتی با هماهنگی و همکاری منطقه آزاد قشم در مبادی ورودی به جزیره و گمرک فراهم نمایم تا از ورود آفات قرنطینه ای و محصولات آلوده به سطح جزیره جلوگیری شود.

نصری بیان داشت: شهرستان قشم با سطح زیر کشت حدود ۸۰۰ هکتار تا کنون موردی از این آفت مشاهده نشده و کارشناسان این مدیریت با انجام عملیات ردیابی از طریق نصب تله های فرمونی در باغات و دربازدید از فضای سبز جزیره قشم موردی یافت شده است که اکنون مدیریت جهاد کشاورزی اوضاع را تحت کنترل دارند.

این مقام مسئول در قشم اظهار داشت: سوسک سرخرطومی حنایی خرما به قدری خطرناک است که در عرض دو سال مرگ خاموش درختان نخل را رقم می زند و این آفت در دوران بلوغ نسبتاً بزرگ و رنگ قرمز آجری دارد، لارو این سوسک می‌تواند بدون اینکه از بیرون مشخص شود سوراخ‌هایی به طول یک متر در تنه درخت نخل ایجاد کند و با تغذیه از بافت نخل باعث تضعیف و مرگ نخل شود.

فرماندار قشم گفت: به باغداران قشم توصیه می شود به منظور جلوگیری از شیوع این آفت در سطح جزیره از تهیه پاجوش خرما به خصوص از سازمان منطقه آزاد و سایر مناطق آلوده جدا خودداری کنند.

فرماندار قشم عنوان کرد: سازمان منطقه آزاد قشم قریب به ۷۳۳۵ نفر نخل در فضای سبز شهری و روستایی زیر کشت دارد./ مهر

درباره‌ی farqeshm

همچنین ببینید

طرح های هادی، واگذاری زمین و اعطای تسهیلات روستایی موضوع گفت و گو فرماندار قشم و مدیر کل بنیاد مسکن هرمزگان

فرماندار شهرستان قشم با ذکر این مطلب که یکصد واحد مسکن محرومین در یکسال گذشته …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.