در ستاد تنظیم بازار قشم بررسی شد از مشکلات ارزی تا معیشت قشموندان

ستاد تنظیم بازار قشم با بررسی تاثیر نوسانات ارزی بر معیشت مردم، عبور از شرایط نامساعد حاکم بر بازار کالاهای اساسی را نیازمند تقویت همفکری مسؤولان محلی و ارائه گزارش عملکرد از طریق تریبون‌های نمازجمعه دانست.
نشست ستاد تنظیم بازار قشم عصر امروز در حالی برگزار شد که معاون برنامه‌ریزی و توسعه فرمانداری ریاست آن را عهده‌دار بود و ادارات صنعت، معدن و تجارت قشم، تعزیرات حکومتی و شبکه بهداشت و درمان این شهرستان به ارائه گزارش عملکرد هشت ماهه نخست سال‌جاری پرداختند.

 وجود مشکلات ارزی از مسؤولان محلی رفع تکیلف نمی‌کند

معاون برنامه‌ریزی و توسعه فرمانداری قشم اظهارداشت: مدیران شهرستانی نمی‌توانند به بهانه وجود مشکلات ارزی و عدم ثبات اقتصادی در سطح کلان کشور از وظایف خود شانه خالی کنند.

فاروق رحیمی تصریح‌کرد: مسؤولان محلی برای سامان‌بخشی به وضعیت موجود و کاهش مشکلات معیشتی مردم باید همفکری و انسجام خود را تقویت کنند.

وی، انجام نظارت‌های دقیق و مؤثر را از دیگر راهکارهای مقابله با ناهنجاری موجود در بازار برشمرد و اضافه‌کرد: انجام نظارت‌هایی که تاثیرات آن در جامعه محسوس باشند نیازمند مبناگذاری قیمت کالا و خدمات از طریق آنالیز بازار است.

انجام ۲ هزار و ۳۱ بازرسی در ۸ماهه نخست سال‌جاری

رئیس اداره صنعت، معدن و تجارت قشم، گفت: در هشت ماهه نخست سال‌جاری ۲هزار و ۳۱ مورد بازرسی توسط این اداره از بازارهای سطح شهرستان انجام و ۳۸ پرونده تخلف به اداره تعزیرات حکومتی ارسال شده است.

امین‌الله رونما افزود: در همین مدت، ۳۱۴ گشت نظارتی مشترک با حضور فرمانداری، سازمان منطقه آزاد و نمایندگان اتحادیه‌ها صورت پذیرفته و ۴۱ گزارش مردمی از تخلفات بازاریان دریافت شده که ۲۸ مورد آن از قابلیت پیگیری برخوردار بود.

وی ادامه داد: گران‌فروشی، درج نکردن قیمت محصول و عدم صدور فاکتور بیشترین تخلفات را تشکیل می‌دهند.

تریبون‌های نمازجمعه محلی موثر و مردم‌پسند برای ارائه گزارشات

رئیس اداره تعزیرات حکومتی قشم با بیان این‌که از ابتدای سال‌جاری تاکنون ۱۰۱ پرونده تخلف وارد شعبه‌های این اداره شده است، اظهارداشت: ۷۰ فقره از این پرونده‌ها مختومه و ۳۱ فقره دیگر در حال رسیدگی است.

محمد حمزه‌زاده تصریح‌کرد: در حال حاضر سه شعبه تعزیرات حکومتی در قشم فعال است که با توجه به حجم بالای پرونده‌های قاچاق نیازمند افزایش این شعبه‌ها هستیم.

وی افزود: مردم خواهان ارائه گزارش عملکرد از سوی مسؤولان هستند و تریبون‌های نمازجمعه فضایی موثر و مردم‌پسند را برای تحقق این مطالبه مردمی فراهم آورده‌اند.

تغییر مسیر بازرسی‌ها از روند کمی به کیفی

کارشناس مسؤول واحد سلامت محیط و کار شبکه بهداشت و درمان قشم گفت: به‌طور میانگین ماهیانه یک هزار و ۳۵۰ بازرسی محیطی برای کنترل واحدهای صنفی انجام می‌شود.

اصغر عزی، مشارکت‌های مردمی از طریق سامانه ثبت شکایات به شماره تماس ۱۹۰ را مطلوب ارزیابی‌کرد و ادامه داد: متناسب با شرایط بازار اهمیت ویژه مواد غذایی، رویکرد بازرسی‌ها از روش کمی به کیفی تغییر یافته است.

تنظیم بازار آبزیان نیازمند حذف واسطه‌ها است

مدیربازرگانی و اصناف منطقه آزاد قشم بیان‌کرد: برای کاهش قیمت آبزیان در بازار قشم و افزایش سهم پروتئین دریایی در سبد غذایی قشموندان باید توزیع آبزیان توسط شیلات در محل مناسب و با حذف واسطه‌‌ها انجام شود.

امیر سلکی اظهارداشت: روند موجود توزیع آبزیان معایبی دارد که سبب می‌شود این محصولات با قیمت ارزان به دست مردم نرسد.

وی افزود: بهره‌گیری از جامعه محلی، عرضه آبزیان در فضای رسمی بازار ماهی‌فروشان قشم و اعلام قبلی به مردم می‌تواند در حذف واسطه‌ها و تحقق اهداف توزیع آبزیان با قیمت مصوب موثر باشد./ فارس

درباره‌ی farqeshm

همچنین ببینید

طرح های هادی، واگذاری زمین و اعطای تسهیلات روستایی موضوع گفت و گو فرماندار قشم و مدیر کل بنیاد مسکن هرمزگان

فرماندار شهرستان قشم با ذکر این مطلب که یکصد واحد مسکن محرومین در یکسال گذشته …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.