دولت از فعالیت تعاونی ها و بخش خصوصی حمایت می کند/ اشتغال بیش از ۶ هزار و ۳۰۰ نفر در تعاونی های قشم

میرهاشم خواستار روز چهارشنبه در دوازدهمین جشنواره تجلیل از تعاونی های برتر شهرستان قشم گفت: جزیره از ظرفیت هایی مانند مناطق بکر گردشگری و قرار گرفتن در محدوده منطقه آزاد برخوردار است که جهت بهره برداری از آنها دولت وظیفه بسترسازی برای فعالیت دارد.
وی افزود: مسوولان وظیفه دارند سرمایه گذاران را به سوی ظرفیت های موجود هدایت کرده و پرونده ها را در زمینه دریافت تسهیلات بانکی و سایر امور اداری تا رسیدن به نتیجه پیگیری کنند.
معاون برنامه ریزی و امور عمرانی فرماندار قشم بیان کرد: نظارت بر استفاده از تسهیلات در همان محل مورد نظر نیز باید در کنار پیگیری ها انجام شود تا شرکت های تولیدی، صنعتی و کشاورزی متقاضی فعالیت که بیشتر آنها تعاونی های بومی هستند، ارتقا یابند.
او اضافه کرد: تعامل، همکاری، وحدت رویه و حرکت در یگانه مسیر خدمت به مردم از سوی مجموعه فرمانداری و منطقه آزاد در قشم فرصتی برای اقدام در جهت رفع مشکلات شهرستان فراهم کرده و کاستی ها به میزان قابل توجهی از جمله در زمینه مسکن برطرف شده و مسایل موجود نیز باید با تلاش و پیگیری دستگاه های ذی ربط به کمترین میزان ممکن برسد.
خواستار بیان کرد: فعالان از جمله در بخش های تعاون نیز باید در کنار حفظ ارتباط با مسوولان از طریق الگو برداری، تغییر رویه آموزش و استفاده از نیروهای با تجربه و موفق ارتقا یافته و به استانداردها نزدیک شوند.
وی همچنین گفت: فعالیت تعاونی با وحدت رویه ضرورت غیر قابل چشم پوشی در مدیریت این مجموعه هاست که از جنبه اجتماعی با استفاده از همه سرمایه های انسانی و دیدگاه ها در راستای تحقق هدف ها ممکن می شود.
معاون برنامه ریزی و امور عمرانی فرماندار قشم عنوان کرد: تعاونی ها از جنبه اقتصادی نیز باید در قالب وحدت رویه با جلب اعتماد اعضا و تبدیل سرمایه های کوچک به سرمایه گذاری های متوسط و بزرگ و استفاده از فناوری های نوین و تبدیل فعالیت های سنتی به صنعتی کارآفرینی و اشتغال پایدار ایجاد کنند.

** بیش از ۶ هزار و ۳۰۰ نفر در تعاونی ها اشتغال دارند
سرپرست تعاون، کار و رفاه اجتماعی قشم نیز در این آیین گفت: ۱۶۸ تعاونی فعال در ۱۲ گرایش در شهرستان داریم و ۶ هزار و ۳۶۳ نفر در این بخش شاغل هستند.
لیلا رضاپور افزود: ۵۰۰ تعاونی با ۹۵ هزار و ۶۹۱ نفر عضو در مجموع در قشم ثبت شده که تعاونی های سهام عدالت، تامین نیاز مصرف کننده، مسکن و خدماتی بیشترین اعضا را دارند.
وی بیشترین میزان اشتغال ایجاد شده را در تعاونی های مسکن، خدماتی و حمل و نقل عنوان کرد و صداقت، اعتماد، اصل مشارکت، همکاری، روحیه کار گروهی، احساس مسوولیت، نظارت بر اعضا، شفافیت امور تعاونی با حضور موثر و غیر تشریفاتی را به عنوان ویژگی های تعاونی های موفق دانست.
سرپرست تعاون، کار و رفاه اجتماعی شهرستان قشم بیان کرد: تعاونی ها بنگاه های اجتماعی اقتصادی هستند که در کنار پاسداری از منافع اعضا باید با ورود به مسایلی حتی مانند محیط زیست، زیانی به منافع سایر افراد جامعه نرسانند و از سویی دیگر به تحقق هدف ها کمک کنند.
او اضافه کرد: تعاون بخشی مردمی است و از این رو شور و نشاط نیز در کنار تخصص و تجربه کاری باید مد نظر قرار گیرد تا امور از حالت روزمره و رفع تکلیف خارج شده و مسوولان نیز با نظارت و حمایت، تعاونی ها را از افتادن در دام رکود نجات دهند.
رضاپور گفت: حدود ۱۱۰ هزار تعاونی فعال با چند میلیون عضو در کشور داریم که در صورت برانگیخته شدن حس مسوولیت پذیری می توان شاهد رویدادهای خوبی از سوی آنها بود.
۲۱ تعاونی برتر فعال شهرستان قشم در ادامه این آیین با اهدای لوحی تقدیر شدند.

124

درباره‌ی qeshm

همچنین ببینید

طرح های هادی، واگذاری زمین و اعطای تسهیلات روستایی موضوع گفت و گو فرماندار قشم و مدیر کل بنیاد مسکن هرمزگان

فرماندار شهرستان قشم با ذکر این مطلب که یکصد واحد مسکن محرومین در یکسال گذشته …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.