قالب وردپرس افزونه وردپرس
خانه / اخبار / سالانه ۶۰ هزار تُن ماهی در قشم خشک می شود

سالانه ۶۰ هزار تُن ماهی در قشم خشک می شود

معاون فرماندار قشم گفت: سالانه ۶۰ هزار تُن ماهی با هدف خشک کردن و صادرات در قشم صید می شود که با استقبال صورت گرفته، حدود ۶ هزار فرصت شغلی ایجاد شده است.

عباس ماژین روز سه شنبه در جلسه بررسی وضعیت صادرات ماهی خشک قشم افزود: این امر با سیاست های اقتصاد مقاومتی انطباق کامل دارد و این افراد بدون دریافت هیچگونه وام، تسهیلات و غیر آن به این شغل روی آورده اند.

وی ادامه داد: در سه سال گذشته با رونق گرفتن اشتغال در قشم، آسیب های اجتماعی و جرایم کاهش چشمگیری داشته است که باید با برنامه های مدون این روند را تقویت کرد.

معاون فرماندار قشم تصریح کرد: با این حال با رشد روز افزون فعالیت ها در عرصه ماهی خشک، برخی مشکلات در حوزه های امنیتی، بهداشتی، محیط زیست و غیر آن به وجود آمده است که باید بدون وارد شدن لطمه به فعالان این حوزه، مشکلات نیز برطرف شود.

وی افزود: فعالیت اتباع بیگانه غیر مجاز، خشک کردن ماهی روی زمین و بوی ناشی از ماهی ها مشکلاتی است که باید جهت رفع آن برنامه ریزی کرد.

ماژین اظهار داشت: هم اکنون ۸۰ درصد فعالیت ها در جزیره بین روستاهای رَمچاه، مسن و شهر سوزا انجام و ۹۰ درصد از ماهی های صید شده بر روی تور خشک می شود.

وی افزود: چرخه ایجاد شده نباید آسیب ببیند و هرگونه ساماندهی باید به سمت رونق این فعالیت در جزیره پیش برود.

معاون فرماندار قشم گفت: نهادهای مربوط در اختصاص زمین برای خشک کردن ماهی، مکان هایی که هم اکنون در آن فعالیت می شود را در اولویت قرار دهند.

وی با اشاره به اینکه هم اکنون هیچکس مدعی مالکیت بر زمین های مورد استفاده نیست، افزود: باید نظارت کامل صورت بگیرد و تعهد محضری از تعاونی های مربوط اخذ شود که در اثر مرور زمان، مدعی تصاحب زمین نشوند.

ماژین ادامه داد: نهادهای مربوط نیز در ارائه مجوزهای فعالیت، اشتغال های کنونی را به دلیل مشکلات دیوانسالاری( بروکراسی) معطل نکنند.

وی ابراز کرد: نباید برای واگذاری زمین یا دیگر مشکلات از فعالیت شاغلان جلوگیری شود؛ بلکه باید پس از واگذاری زمین و ایجاد زیرساخت ها از جمله مسطح سازی و ایجاد راه دسترسی مناسب و غیر آن فعالیت ها را به مکان جدید منتقل کرد.

معاون فرماندار قشم افزود: فعالان و تعاونی های مربوط نیز باید به سمت فعالیت صنعتی حرکت کنند؛ ضمن آنکه می توان به عنوان صنایع خانگی و مشاغل روستایی به این فعالت توجه کرد.

وی خاطرنشان کرد: فعالان اقتصادی تا زمانی که زمین و زیرساخت های لازم فراهم نشده، در مکان فعلی فعالیت خود را ادامه دهند.

شهرستان قشم شامل جزیره های قشم، لارک و هنگام ۱۵۰ هزار نفر جمعیت دارد و از تنگه هرمز به موازات ساحل استان هرمزگان در آب های خلیج فارس گسترده شده است./ایرنا

درباره ی farqeshm

مطلب پیشنهادی

حضور علیرضا نصری فرماندار شهرستان قشم در جمع عزاداران مسجد صاحب الزمان(عج) شهر قشم همزمان با شب تاسوعای حسینی

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *