عزم مسئولان برای جمع آوری و طرد اتباع غیر مجاز جدی است

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار هرمزگان ضمن اشاره به ممنوعیت فعالیت اتباع غیرمجاز در شهرستان قشم، بر تشدید برخورد و جمع آوری این افراد توسط دستگاههای مربوط تاکید کرد.

 

 بهروز اکرمی در کارگروه اتباع و مهاجرین خارجی استان هرمزگان که به میزبانی فرمانداری قشم برگزار شد، عنوان کرد: حضور اتباع غیرمجاز در شهرستان قشم و کل استان سبب ایجاد برخی ناهنجاری ها و مهمتر از همه زمینه ساز افزایش نرخ بیکاری شده است.

وی با بیان اینکه پاکسازی منطقه از حضور اتباع غیرمجاز نیازمند همت مضاعف مسئولان است خاطرنشان کرد: خوشبختانه در این زمینه مسئولان به یک فهم مشترک دیدگاهی دست یافته اند و امیدواریم این وحدت رویه با عملیاتی شدن برنامه ها و مصوبات به یک نقطه مطلوب برسد.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار هرمزگان تصریح کرد: در شهرستان قشم بدلیل موقعیت خاص جغرافیایی و بهره گیری از قانون مناطق آزاد تجاری،شاهد حضور توامان اتباع مجاز و غیرقانونی هستیم که باید دستگاه های مربوطه ضمن تفکیک آمار اتباع مجاز وغیر قانونی، با کسانیکه بصورت غیرمجاز وارد این جزیره شده و به کسب و کار مشغولند برخورد قاطع داشته باشند.

این مقام مسئول با اشاره به اینکه برخورد انتظامی در جمع آوری اتباع غیرمجاز باید آخرین مرحله کار باشد افزود: ایجاد بستر فرهنگی مناسب در بین شهروندان در مورد عوارض ناشی حضور این افراد و در کنار آن شناسائی کارگاه ها و صنوفی که از اتباع غیرمجاز استفاده می کنند و برخورد با آنها می تواند گام مهمی برای حل این مسئله باشد.

وی با تاکید براینکه هیچ یک از دستگاهها و نهادهای عمومی حق استفاده از اتباع غیرمجاز برای انجام پروژه های عمرانی خود ندارند افزود:به دستگاه های دولتی و برخی نهادها تذکر می دهیم که از این افراد استفاده نکنند و در غیر اینصورت برابر قانون با آنها برخورد می شود.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار هرمزگان تصریح کرد: فرمانداری و منطقه آزاد با همکاری یکدیگر می توانند این موضوع را حل کنند.

برخورد با صاحبان مشاغلی که از اتباع غیرقانونی استفاده می کنند

شایان ذکر است؛ در ادامه این نشست فرماندار قشم ضمن با تاکید بر قاطعیت برخورد با اتباع غیرمجاز گفت: شرایط خاص شهرستان قشم به لحاظ وسعت، وجود مرزهای آبی و جذابیت های اقتصادی باعث شد تعداد زیادی از اتباع بصورت غیرقانونی سرازیر منطقه شده که البته در سال جاری با اقدامات و مصوبات فرمانداری با همکاری سازمان منطقه آزاد عرصه را برای فعالیت این افراد تنگ کرده ایم.

عزت کمال زاده خاطرنشان کرد: از ابتدای سال ۹۴ افرادی که منازل و مغازه های خود را به اتباع غیرمجاز کرایه دهند و همچنین صاحبان مشاغلی که از این افراد برای کار استفاده کنند شناسایی و با آنها بصورت جدی برخورد خواهد شد.

لزوم آگاه سازی شهروندان به خطرات ناشی از حضور اتباع غیرمجاز

در ادامه این جلسه مدیرکل امور اتباع و مهاجرین خارجی استانداری هرمزگان گفت: حضور قابل توجه و روبه رشد اتباع غیرمجاز در شهرستان قشم و سایر نقاط استان علیرغم ممنوعیت حضور این افراد که در سال ۸۸ به تصویب شورای عالی امنیت ملی رسیده حاکی از عدم برنامه ریزی و اهتمام مسئولان برای مبارزه با این پدیده در سال های گذشته بوده است.

منصور نبی زاده با تاکید براینکه باید در این خصوص نظام تقاضا در جامعه را کاهش داد، افزود: آگاه سازی شهروندان به خطرات ناشی از حضور این افراد،کاهش تقاضا را در پی خواهد داشت زیرا این افراد فرصت را برای اشتغال نیروی داخلی از بین برده است.

وی کاهش تقاضا، برخورد قضائی با استفاده کنندگان از نیروی کار غیرمجاز و حضور نیروی انتظامی و دریابانی را از راه های اصلی مبارزه با این معظل برشمرد.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی هرمزگان نیز در این جلسه گفت: تا کنون بیش از ۱۵۰۰ پروانه کار برای اتباع در شهرستان قشم صادر شده است که بیشتر این افراد فاقد تخصص لازم هستند.

انتقال برخی بیماری های واگیر توسط اتباع غیرمجاز

رئیس شبکه بهداشت و درمان قشم نیز با اشاره به شیوع و انتقال برخی بیماری های واگیر توسط اتباع غیرمجاز گفت: حضور بی ضابطه و همچنین عدم پایش و قرنطینه اتباع غیرمجاز زمینه را برای شیوع برخی بیماری های واگیر در شهرستان قشم فراهم می کند.

دکتر منصور سالاری افزود: سرخک، وبا و مالاریا از بیماری های واگیر شایعی است که متاسفانه توسط اتباع غیرمجاز در منطقه شایع و در برخی موارد در حال اپیدمی است.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان در این جلسه با بیان اینکه آمار برخی بیماری ها در شهرستان قشم نگران کننده است افزود: ۹۲درصد موارد بیماری مالاریا مربوط به اتباع افاغنه ساکن در استان هرمزگان است که این بیماری ها بدلیل عدم پایش و انجام تست های اولیه هزینه زیادی را به بخش بهداشت و درمان استان تحمیل کرده است.

درباره‌ی admin

همچنین ببینید

طرح های هادی، واگذاری زمین و اعطای تسهیلات روستایی موضوع گفت و گو فرماندار قشم و مدیر کل بنیاد مسکن هرمزگان

فرماندار شهرستان قشم با ذکر این مطلب که یکصد واحد مسکن محرومین در یکسال گذشته …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.