فرماندار قشم با بیان اینکه حوزه اقتصاد با دستور و بخشنامه سامان نمی یابد، بر تغییر فرهنگ کار به ویژه در بین جوانان تاکید کرد.

علیرضا نصری دوشنبه در جلسه شورای اداری شهرستان قشم با اشاره به شعار سال ‘اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال’ گفت: شرایط فرهنگ کار باید تغییر کند چرا که با وجود همه محدودیت ها فرصت های شغلی بسیاری فراهم است اما برخی به اشتباه اشتغال را تنها برابر با پشت میز نشینی می دانند.
وی افزود: سامان یافتن دغدغه ها در حوزه اشتغال تنها در گرو اصلاح نگاه و فرهنگ به این مقوله است زیرا بسیاری از دانشگاهیان از جسارت و خطرپذیری برخوردار نبوده و تنها به دنبال استخدام دولتی هستند در حالی که شغل های پایدار بسیاری وجود دارد.
فرماندار قشم با اشاره به حمایت های صندوق کارآفرینی از ایده های نوین و اشتغالزا در قالب تسهیلات کم بهره بیان کرد: در برخی نقاط استقبال چندانی از این تسهیلات صورت نگرفته در حالی که برخی مشاغل مانند پرورش قارچ با سرمایه ای اندکی می تواند راه اندازی شده و گسترش یابد.
او از تهیه بانک اطلاعاتی افراد جویای کار با کمک شوراها و دهیاری ها خبر داد و اضافه کرد: پروش بیش از ۸۰ هزار تن ماهی در قفس، تولید ماهیان زینتی، ملوانی و فناوری اطلاعات از جمله حوزه هایی است که می تواند زمینه ساز رفع دغدغه اشتغال بخشی از نیروهای جویای کار باشد و افراد می توانند در قالب تعاونی به موضوع ورود کنند.
نصری عنوان کرد: بخشی اعتبارات شهرستان امسال می تواند در قالب کمک های فنی و اعتباری در زمینه رونق تولید صرف شود و از سوی دیگر پروژه های اشتغالزای با پیشرفت فیزیکی بیش از ۶۰ درصد می توانند در کمترین زمان ممکن از حمایت های تسهیلاتی دولت بهره ببرند.
وی با اشاره به تکلیف فنی و حرفه ای نسبت به آموزش نیروی انسانی در مشاغل دارای ظرفیت جذب ادامه داد: با توجه به ظرفیت ها شرایط قابل قبول نیست و قشم در کنار این شهرستان می تواند اشتغال سایر نقاط را نیز تامین کند گرچه با این شرایط همچنان نرخ بیکاری بر اساس آمارهای رسمی کمتر از میانگین استان و کشور است.
فرماندار قشم همچنین به سامانه رصد اشاره کرد و گفت: این سامانه جهت ثبت اشتغال دستگاه ها بر اساس ماموریت ذاتی آنها راه اندازی شده، مسوولان شهرستان باید به این امر توجه کرده و اهتمام بیشتری داشته باشند.
او در ادامه با اشاره به تلاش های دولت تدبیر و امید برای محرومیت زدایی عنوان کرد: اقدام های مناسبی توسط دولت یازدهم در زمینه محرومیت زدایی از روستاها به عنوان پیش قراول عرصه توسعه صورت گرفته از جمله با مشارکت بنیاد مستضعفان سه هزار و ۷۰۰ میلیارد ریال اعتبار برای ساماندهی جزیره هرمز هزینه خواهد شد.
نصری افزود: همچنین برای رفع محرومیت از جزیره های لارک و هنگام تفاهم نامه ای امضا شده و بنیاد علوی برای این مهم اقدام هایی را به زودی صورت خواهد داد.
وی بیان کرد: رسیدگی به برخی امور نیازمند برنامه ریزی است اما در مواردی نیز باید مانند رفع مشکل آب و برق روستای طولا فارغ از بخشنامه ها با هم افزایی اقدام شود.
فرماندار قشم با اشاره به نشست زمین در محله های امام حسین (ع) و صاحب الزمان (عج) شهر قشم اضافه کرد: مقدمات کار فراهم شده و پس از انجام مطالعات کارشناسی توسط سازمان منطقه آزاد، سایر دستگاه ها همچون بنیاد مسکن و شهرداری اقدام های لازم را صورت خواهند داد.
او در ادامه از قول مسوولان تامین اجتماعی مبنی بر راه اندازی درمانگاهی تخصصی این مجموعه در قشم تا پایان سال جاری خبر داد و گفت: راه اندازی این درمانگاه ارایه خدمات به بیماران را ارتقا خواهد داد اما تاسیس بیمارستان تامین اجتماعی شرایط را بهتر خواهد کرد که برای این مهم حدود هفت هزار بیمه گذار دیگر باید در این سازمان عضو شوند
نصری افزود: راهکارها جهت تحقق این مهم بررسی شده و امید است با پیگیری های مسوولان شهرستانی و استانی اجرایی شود.
وی در ادامه نیز امنیت و آسایش کنونی موجود در کشور را از برکت مجاهدت های امام راحل و جانفشانی شهدا عنوان کرد و گفت: راه مسوولان در چارچوب عمل به وصیت شهدا مشخص است و با توجه به ورود پیکر پاک هشت شهید گمنام به شهرستان و عطرآگین شدن فضای قشم به برکت وجود آنها، همه دستگاه ها موظف به همکاری و حضور در آیین های مرتبط هستند.

 

شورای اداری

درباره‌ی farqeshm

همچنین ببینید

طرح های هادی، واگذاری زمین و اعطای تسهیلات روستایی موضوع گفت و گو فرماندار قشم و مدیر کل بنیاد مسکن هرمزگان

فرماندار شهرستان قشم با ذکر این مطلب که یکصد واحد مسکن محرومین در یکسال گذشته …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.