معاون سیاسی اجتماعی فرمانداری قشم: افزایش سواد سلامت خانواده ها ضروری است

معاون سیاسی اجتماعی فرمانداری شهرستان قشم گفت: با آموزش و اطلاع رسانی در جهت افزایش سطح سواد سلامت و خود مراقبتی خانواده ها حرکت کنیم. مصطفی غلامپور به بازگشایی مدارس اشاره و اظهار کرد: شبکه بهداشت و درمان و آموزش و پرورش، آموزش دانش آموزان را دنبال کنند. او کم تحرکی دانش آموزان و شیوع اضافه وزن کودکان را یکی از گرفتاری های زندگی های امروزی ذکر و اضافه کرد تغییر الگوی مصرف، تغذیه نامناسب و بازی های رایانه ای موجب شده ۲۳ درصد از بچه های ما دچار چاقی شوند. غلامپور تصریح کرد: درست ترین روش اصلاح، این است که از اصلاح خود و اطرافیان شروع کنیم، او از مدیران دستگاه های اجرایی خواست، در گام نخست، نسبت به افزایش سطح معلومات حوزه سلامت و خود مراقبتی خود و کارمندان و خانواده هایشان اقدام کنند.
معاون سیاسی اجتماعی فرمانداری قشم، معضل دفع فاضلاب محله های قدیمی را خلاف انصاف، توصیه های امام راحل، رهبر معظم انقلاب و نظر رییس جمهور مبنی بر خدمت رسانی به محرومین عنوان کرد و از دستگاه های متولی خواست برای همیشه و بنیادی برای رفع این مشکلات چاره اندیشی و اقدام فوری کنند. معاون فرماندار به شروع فصل گردشگری شهرستان اشاره کرد و گفت: وضعیت اسفناک برخی محلات علاوه بر ساکنین، ناراحتی و گلایه میهمانان گردشگر را هم در پی دارد.
غلامپور همچنین با اشاره به قرار گرفتن در آستانه ماه عزاداری حضرت امام حسین علیه السلام بر لزوم نظارت دقیق کارشناسان بهداشت بر همه مراحل تهیه و توزیع نذورات تاکید کرد. به گزارش روابط عمومی فرمانداری شهرستان قشم در ابتدای جلسه کارگروه بهداشت، سلامت و امنیت غذایی این شهرستان، مدیر شبکه بهداشت ودرمان، با ارائه گزارشی از بیماری های غیر واگیر به عنوان علت اصلی مرگ و میر در ایران و جهان خبر داد. محمد رضا بهزادی خاطر نشان کرد: بر خلاف سالیان گذشته که بیماری هایی واگیر دار عامل مرگ جوامع انسانی بود، امروزه با توجه به شرایط شهر نشینی، تغییر سبک زندگی، تغییر الگوی مصرف، تغذیه نامناسب و کم تحرکی، بیماری های غیر واگیر قلبی عروقی، تنفسی، سرطان و بیماری های نوپدید دیگر، مهم ترین عامل مرگ و میر است. بهزادی، با بیان اینکه مرگ بر اثر بیماری های غیر واگیر در سنین بالای ۳۰ و کمتر از ۷۰ سال بیشتر در کشور های کمتر توسعه یافته و متوسط شایع است، ۷۶ درصد از مرگ و میر مردم کشورمان را ناشی از بیماری های قلبی عروقی، تنفسی، سرطان و عوامل جاده ای دانست. بیماری های قلبی عروقی، شایع ترین علت مرگ و میر و سرطان و عوامل جاده ای از دیگر دلایل مرگ هموطنان در گزارش مدیر شبکه بهداشت و درمان قشم اعلام شد. او در بخش دیگری از گزارش خود هرمزگان را در رده استان های نخست کم تحرک و تنبل معرفی کرد. بهزادی تصریح کرد: عوامل مذکور با خود مراقبتی، آگاهی از روش های سالم ماندن، ورزش، اصلاح الگوهای غذایی و سبک زندگی و افزایش امید به زندگی قابل رفع است. مدیر شبکه بهداشت و درمان شهرستان قشم، از امضای سندی توسط چندین دستگاه دولتی با هدف کاهش بیماری ها ی غیر واگیر تا سال ۱۴۰۴ خبر داد او گفت:: در این سند ملی ۱۳ هدف مشخص، توسط دولت تدبیر و امید برای دستگاه های متولی تعیین شده است. دکتر محمد رضا بهزادی اقدام هایی مانند؛ اجرای آموزش سفیران سلامت و اندازه گیری رایگان قند و چربی افراد بالای ۳۰ سال را در همین راستا عنوان و اضافه کرد: در این سند ۱۰ بیماری شایع کشور از قبیل بیماری های قلبی عروقی، مصرف نمک، فشار خون،؛مصرف دخانیات، بیماری های تنفسی و دیابت مشخص، و درصد کاهش هر کدام در ۵ سال پیش رو تعیین شده است.

درباره‌ی farqeshm

همچنین ببینید

طرح های هادی، واگذاری زمین و اعطای تسهیلات روستایی موضوع گفت و گو فرماندار قشم و مدیر کل بنیاد مسکن هرمزگان

فرماندار شهرستان قشم با ذکر این مطلب که یکصد واحد مسکن محرومین در یکسال گذشته …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.