معاون فرماندار قشم: نگاه منابع انسانی به اشتغال باید اصلاح شود

معاون سیاسی اجتماعی فرماندار قشم با اشاره به برخی ذهنیت های نابه جا در زمینه شغل و انتظارهای دور از واقعیت های اجتماعی بویژه در بین جوانان، بر اصلاح و واقعی شدن نگاه افراد به موضوع اشتغال تاکید کرد.
مصطفی غلامپور روز یکشنبه در جلسه کمیسیون کارگری شهرستان قشم گفت: بسیاری از جوانان شغل را تنها برابر با استخدام دولتی می دانند که باید تلاش کنیم، با کار فرهنگی در پی تغییر ذائقه پشت میز نشینی باشیم. او با بیان اینکه می توان از آموزش و پرورش به عنوان یکی از مهم و فراگیرترین شبکه های اجتماعی در گفتمان سازی و تصحیح ذائقه کار در نسل نو استفاده کرد، افزود: با کار مستمر توسط این مجموعه تاثیرگذار و دیگر نهادها و مجموعه های فرهنگی اچتماعی می شود، از دوران کودکی مانع شکل گیری این تفکر اشتباه درباره اشتغال شد و به مرور تقاضای عمومی در حوزه کار را در راستای نیاز و واقعیات اجتماعی تصحیح کرد.
او با اشاره به نیاز جامعه به حرفه های گوناگون افزود: یک میلیون و ۲۰۰ هزار نفر سالانه از دانشگاه ها فارغ التحصیل می شوند و اگر دولت به تنهایی بخواهد امسال ۹ هزار و ۷۰۰ فرصت شغلی ایجاد کند، تنها بخشی از نیروی جویای کار دارای تحصیلات دانشگاهی تحت پوشش قرار می گیرد.
معاون سیاسی اجتماعی فرماندار قشم بیان کرد: دولت با توجه به محدودیت منابع و تقاضای پشت میز نشینی به تنهایی نمی تواند در این زمینه موفق شود مگر اینکه بخش خصوصی پای کار بیاید. غلامپور تصریح کرد: با نامگذاری سال ۹۶ به نام ‘اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال’ توسط رهبر معظم انقلاب، حجت بر همگان تمام شده است.
او اظهار کرد: هر یک از مسوولان و مردم باید به نوبه خود و در حد توان گامی در این زمینه برداشته و به این چرخه کمک کنند که از نظر اخلاقی نیز گام برداشتن برای کمک به هم نوع مورد تاکید است.
غلامپور در ادامه با اشاره به شرایط بازار بر رعایت حقوق کارگران و کارفرمایان جهت جلوگیری از هرگونه اجحافی تاکید کرد و گفت: قشم ظرفیتی بزرگ در بخش تعاون دارد و تعاونی های فعال بسیاری در شهرستان هستند که به موضوع اشتغال هم کمک می کنند و برای بهره گیری بیشتر از این ظرفیت بایددر جهت رفع کاستی ها ی این حوزه تلاش کنیم. الزام شرکت های خارجی فعال در منطقه آزاد برای تامین ۳۰ درصد از نیروی کار مورد نیاز، از نیروی جویای کار داخلی یکی دیگر از موضوعات مورد اشاره معاون سیاسی اجتماعی فرمانداری قشم بود.
غلامپور بیان کرد: باید از شرکت های خصوصی حمایت شود و دستگاه ها و مجموعه های دولتی از استفاده و به کارگیری اتباع بیگانه منع شدند اما در کنار حمایت باید در بخش نظارت بدون تعارف عمل شود.
او با اشاره به سهم بیش از ۸۰ هزار تنی قشم در زمینه آبزی پروری در برنامه ششم توسعه اضافه کرد: با توجه به تولید سالانه هشت هزار تن کنونی، برای تحقق این برنامه به پشتیبانی دولت از طریق ارایه تسهیلات بانکی و سایر حمایت های قانونی نیاز است.
غلامپور از دستگاههای متولی خواست گزارشی در زمینه میزان تسهیلات پرداختی برای ایجاد اشتغال در شهرستان ارائه دهند او گفت: بانک کارآفرینی ۵۰ هزار میلیارد ریال در قالب تسهیلات برای اشتغالزایی به ویژه در نقاط روستایی اختصاص داده که فرصت مناسبی است و باید سهم قشم از این محل پیگیری شود.
مصطفی غلامپور در ادامه بیان کرد: انتظار می رود بخش های خصوصی، شرکت ها و مجموعه های اقتصادی فعال در منطقه با توجه به بهره مندی از برکت نظام جمهوری اسلامی در برگزاری آیین های فرهنگی و مذهبی به عنوان مسوولیت اجتماعی مشارکت و همراهی کنند.
معاون سیاسی اجتماعی فرماندار قشم با اشاره به اجتماع دستفروشان در مرکز شهر قشم و درگهان عنوان کرد: دستفروشی در همه کشورها وجود دارد و مقابله با آن مد نظر نیست بلکه باید ساماندهی در دستور کار قرار گیرد.
او با اشاره به گردشگرپذیر بودن قشم تاکید کرد: ساماندهی کارگران فصلی جهت تغییر چهره شهر بدون کوتاهی در دستور کار قرار گیرد و با در نظر گرفتن محل ویژه استقرار کارگران، شرکتی برای فعالیت نظام مند و شناسنامه دار در این زمینه راه اندازی شود.

درباره‌ی farqeshm

همچنین ببینید

طرح های هادی، واگذاری زمین و اعطای تسهیلات روستایی موضوع گفت و گو فرماندار قشم و مدیر کل بنیاد مسکن هرمزگان

فرماندار شهرستان قشم با ذکر این مطلب که یکصد واحد مسکن محرومین در یکسال گذشته …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.