نخستین بویه موج نگار هواشناسی در آب های قشم نصب و راه اندازی شد

 رییس اداره هواشناسی قشم از نصب و راه اندازی نخستین بویه موج نگار فعال هواشناسی دریایی امروز (پنجشنبه دهم شهریور ۱۴۰۱) در موقعیت حد فاصل آب های بندرعباس و جزایر قشم و هرمز خبر داد.

به گزارش روابط عمومی فرمانداری شهرستان قشم، محمد کاملی دیرستانی اظهار داشت: بویه موج نگار دستگاهی است که برای اندازه گیری، ثبت و ارسال برخی مشخصه های امواج، هواشناسی، شوری و دمای آب ساخته شده است و در آب های عمیق دور از ساحل مستقر و اطلاعات ثبت شده آن از طریق امواج رادیویی به ایستگاه ساحلی ارسال می شود.

وی ادامه داد: این موج نگار قادر به ثبت پارامترهای قابل اندازه گیری موج (ارتفاع شاخص موج، ارتفاع موج ماکزیمم، پریود موج)، هواشناسی (سرعت و جهت باد، دمای هوا، فشار هوا و رطوبت نسبی و دمای یک متری از سطح آب) است.

رییس اداره هواشناسی قشم توضیح داد: اطلاعات ثبت شده به دلیل قابلیت ارایه خدمات هواشناسی و شرایط امواج، کاربردهای زیادی در شناورهای کوچک و بزرگ برای حفظ ایمنی جانی دریانوردان، ماهیگیران، مسافران، طراحی بهتر بنادر (صیادی، تجاری، تفریحی)، سازه های ساحلی و دریایی، سکوهای نفتی، مراکز تحقیقاتی و دانشگاهی و گروه های تجسس و نجات دریایی دارد.

کاملی دیرستانی اضافه کرد: بدنه بویه از پلاستیک فشرده و به قطر و ارتفاع تقریبی چهار متر و ۴۰ سانتی متر طراحی شده است، ارتفاع آبخور آن یک متر و ۲۰ سانتی متر، ارتفاع بالای سطح آب آن سه متر و ۲۰ سانتی متر، عرض بویه یک متر و ۸۵ سانتی متر و وزن آن ۸۱۳ کیلوگرم است.

وی گفت: وی. اچ. اف رادیو، مودم ساتل از وسایل ارتباطی در این بویه است.

رییس اداره هواشناسی قشم افزود: این بویه موج نگار از طریق لنگری که به انتهای طناب لاستیکی و زنجیری وصل است در کف دریا مهار می شود.

وی یادآور شد: منبع تغذیه این بویه موج نگار هواشناسی ترکیبی از سلول های خورشیدی و باطری های شارژ پذیر و شامل تجهیزات جانبی از جمله چراغ دریایی، باز تابنده رادار، دکل نصب سنسورهای هواشناسی است.

کاملی دیرستانی اظهار داشت: این بویه بدون دوربین عکاسی و فیلمبرداری است و تنها اطلاعات مربوط به مشخصه های دریایی و هواشناسی را ذخیره می کند.

در آیین به آب اندازی و بهره برداری از این بویه موج نگار هواشناسی در آب های قشم محمد سلمانی معاون امور عمرانی فرمانداری، سعید رنجبر مدیرکل هواشناسی استان هرمزگان، کیانوش عارفی معاون فنی و شبکه ایستگاه های هواشناسی هرمزگان،  نوذر شفیعی نماینده منطقه آزاد قشم، احمدنور سرودی رییس جمعیت هلال احمر شهرستان قشم، نمایندگان اداره های بنادر و دریانوردی و شیلات و مدیران ارشد استانی حضور داشتند.

به گزارش ایرنا، استان هرمزگان با دارا بودن بیش از ۹۰۰ کیلومتر مرز دریایی از سواحل شرق استان (جاسک) در دریای عمان تا سواحل نیلگون خلیج فارس در شرق استان (پارسیان) و برخورداری از جزایر ۱۴ گانه خلیج فارس، یکی از مهم ترین و راهبردی ترین استان های ایران است که از جاذبه های منحصر به فردی چون جنگل های بی همتای حرا و مرغوب ترین مروارید جهان و ده ها اثر تاریخی و طبیعی برخوردار است.

خلیج فارس با گستره نزدیک به ۲۳۷ هزار و ۴۷۳ کیلومتر مربع بین ۲۴ تا ۳۰ درجه و ۳۰ دقیقه عرض شمالی و ۴۸ تا ۵۶ درجه و ۲۵ دقیقه طول شرقی از نصف‌النهار گرینویچ واقع شده است و جزیره زیبای قشم، همچون نگینی بر پهنه آب های نیلگون آن می درخشد.

جزیره قشم با مساحتی معادل هزار و ۴۹۱ کیلومتر مربع به عنوان بزرگترین جزیره‌ خلیج فارس شناخته می شود.

این جزیره زیبا تا ساحل بندرعباس حدود ۲۰ کیلومتر فاصله داشته و دارای طول جغرافیایی ۸۸/۵۵ درجه و عرض جغرافیایی ۸۹/۲۹ درجه می باشد./ ایرنا

درباره‌ی farqeshm

همچنین ببینید

با حضور فرماندار قشم، میز خدمت در مسجد صاحب الزمان(عج) تشکیل شد

فرماندار شهرستان قشم گفت: بیشترین پرسش و خواست مردم در حوزه افزایش قیمت و اجاره …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.