۶۰ بنای تاریخی ایران در انتظار ثبت یونسکو

رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گفت: هم اکنون ۱۹ بنای تاریخی کشور ثبت جهانی شده اند و ۶۰ بنای دیگر در صف انتظار برای پیوستن به لیست سازمان جهانی یونسکو قرار دارند.

سعود سلطانی فر روز پنجشنبه در گردهمایی مشترک فرمانداران و بخشداران هرمزگان در قشم بیان کرد: کشور ایران با داشتن تمدن ۱۱ هزار ساله و ۸۰۰ تا یک میلیون سایت و بنای تاریخی، تاکنون توانسته تنها ۱۰۰ هزار بنای تاریخی را شناسایی و ۳۲ هزار بنا را ثبت کند.
وی با اشاره به نامگذاری امسال به عنوان اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل، گفت: خمیرمایه اقتصاد مقاومتی استفاده از همه ظرفیت های اقتصادی کشور برای مقابله با تهدیدات داخلی و خارجی و نوسات مختلف است تا کشور بدون نیاز به خارج بتواند حداکثر توان داخلی را جهت توسعه و رفاه هموطنان بکار گیرد.
معاون رئیس جمهوری با بیان اینکه جمهوری اسلامی با دارا بودن دومین ذخیره گاه گاز و چهارمین ذخیره گاه نفت، به نخستین ذخایر هیدروکربن های جهان دسترسی دارد، افزود: با وجود معادن فراوان، کمتر از ۳۰ درصد از توان معدنی کشور استفاده می شود و با توجه به حجم اشتغالزایی حوزه گردشگری و بازگشت سرمایه سریعتر این حوزه، نیازمند توسعه زیرساخت های گردشگری هستیم.
وی دارابودن کشور از نعمت های کویر را بهترین فرصت برای جذب توریست های خارجی برشمرد و افزود: استفاده از سکوت کویر و شب هنگام زیبای این مناطق، خاطرات خوشی را برای هر توریست در فلات مرکزی ایران فراهم می کند.
سلطانی فر ادامه داد: گردشگری در چهار بخش فرهنگی- تاریخی، گردشگری و اقلیم، مذهبی و زیارت و گردشگری سلامت تقسیم بندی شده و ما در هر چهار بخش دارای ظرفیت های فراوانی هستیم.
وی گفت: رشد ورود گردشگر در کشور ۱۲ درصد بود؛ در حالیکه این نرخ در میان کشورهای دیگر حدود چهار و شش دهم بوده است.
رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری همچنین از جابجایی یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون مسافر در سال ۲۰۱۴ به عنوان یکی از راه ها درآمد زایی در جهان نام برد و افزود: در همین سال هزار و ۴۷۶ میلیارد دلار نصیب کشورهای مختلف شده است.
وی بیان داشت: هر گردشگر یکهزار و ۲۰۰ دلار درآمد از ورود به یک کشور به همراه دارد و این در حالیست که سهم ما از این بازار حدود نیم درصد جهان است که باید به دو تا سه درصد افزایش یابد.
معاون رئیس جمهوری اظهار کرد: تا ۱۰ سال آینده باید سهم جمهوری اسلامی به ۲۰ میلیون گردشگر با ۲۵ تا ۳۰ میلیارد دلار درآمد برسد که این میزان هم اکنون هشت میلیارد دلار است.
سلطانی فر، بر ضرورت افزایش هتل های چهار و پنج ستاره تاکید و اضافه کرد: باید علاوه بر افزایش کمی، بهبود خدمات و کیفیت این هتل ها را در دستور کار قرار دهیم.
وی ، همچنین ایجاد تخفیفات ویژه برای تورهای مسافرتی و پخش شدن ترافیم دیدن از اماکن تاریخی در طول سال بجز نوروز و مردا و شهریورماه خواستار شد و بر ضرورت همکاری ادارات، ارگان ها و بخش خصوصی در این زمینه تاکید کرد.
وی اعلام آمادگی کرد برای اجرای کمپ پارک ها با بخش خصوصی قراردادهای B.OT بسته خواهد شد و بجز هتل های سه، چهار و پنج ستاره، اماکنی را برای اقشار مختلف مردم در نظر بگیریم.
قشم در جنوبی ترین نقطه کشور دارای ژئوسایت و جاذبه های مختلفی چون خلیج دلفین ها، لاکپشت های پوزه عقابی، تنگه چاهکوه، دره ستاره ها، دره تندیس ها، جزایر ناز، جنگل های حرا، غار نمکدان و هزاران جاذبه طبیعی و گردشگری سالانه دمیزبان میلیون ها گردشگر داخلی و خارجی است.

درباره‌ی admin

همچنین ببینید

حضور فرماندار قشم در دومین یادواره سردار شهید قاسم سلیمانی در مسجد شهرک امام حسن علیه السلام طولا

به گزارش روابط عمومی فرمانداری قشم:با حضور مردم ولایتمدار و شهید پرور شهرک امام حسن …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.